3.28.2012

Paryżu 2012 : Konferencja europejska w obronie publicznej i powszechnej służby zdrowia oraz opieki społecznej

Fr - Pl - Eng - Esp - De - It - Gr - Pt

Zaproszenie

Konferencja europejska
w obronie publicznej i powszechnej służby zdrowia oraz opieki społecznej

Drodzy przyjaciele,

Apel Konferencji europejskiej w obronie zdrowia publicznego, która odbyła się w Katowicach (Polska) w dniach 19-20 listopada 2012 r. (dokument załączony), zaproponował kontynuowanie prac podczas kolejnej konferencji, mającej się odbyć w 2012 r. w Paryżu, by pogłębić refleksje związane z tym tematem oraz wypracować wspólne płaszczyzny mobilizacji.

Kolejna konferencja odbędzie się więc w dniach 12-13 maja 2012 r. w Paryżu.

Wiedząc o  waszym przywiązaniu do publicznej służby zdrowia oraz waszym zainteresowaniu budowaniem wspólnych mobilizacji przeciwko prywatyzacji systemów zdrowia i opieki społecznej w Europie, zapraszamy Was do uczestnictwa w paryskiej konferencji i nawiązania z kontaktu z powołanym komitetem organizacyjnym.


Proponujemy Wam również przesłanie nam – w celu rozpowszechnienia - Waszych materiałów poświęconych tej tematyce, które oceniacie za ważne dla przygotowania konferencji.

Kontakty:
* Françoise NAY, ++33607890657, mail: jean.rostandivry@wanadoo.fr  - w imieniu Krajowej Koordynacji Komitetów Obrony Szpitali
* Bruno PERCEBOIS, ++33670343587, mail: perceboisbruno@club-internet.fr - lekarz w PMI (opieka zdrowotna dzieci)
* Mme BINOT Fabienne, ++33683204807, mail: fbinot@sud-sante.org oraz Vladimir NIEDDU, 33603403079,  mail: nieddubacle@free.fr - w imieniu federacji związkowej SUD Santé Sociaux
* Jan MALEWSKI ,++ 33634734875, mail: janmalewski@free.fr – korespondent we Francji Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” (Polska)

W załączniku znajdziecie zgłoszenie uczestnictwa na konferencję. Dziękujemy za jego w miarę szybkie odesłanie do Fabienne Binot lub Jana Malewskiego.

Zgłoszenie uczestnictwa:

Kraj:
Organizacja:
Imię, nazwisko, adres, telefon, mail członków delegacji:




Data i godzina przyjazdu:
Data i godzina wyjazdu:

Kwestie organizacyjne:

Czy potrzeba transportu: Tak/Nie
Czy potrzeba noclegu: Tak/Nie
Języki rozumiane :
Języki mówione (aby zabierać głos) :
Liczba posiłków:  Sobota południe:                                  Sobota wieczór:

                             Niedziela południe:                               Niedziela wieczór:


Apel II Europejskiej Konferencji w obronie publicznej służby zdrowia

W całej Europie kryzys długu publicznego jest wykorzystywany jako pretekst do  ataków przeciwko szpitalom publicznym i systemowi opieki społecznej, co oznacza atak przeciwko pacjentom, jak i pracownikom służby zdrowia. Odbywa się to poprzez zakwestionowanie dostępu do usług zdrowotnych, brutalną likwidację łóżek szpitalnych, szpitali, świadczonych usług,  przyspieszenie procesu prywatyzacji szpitali, obciążanie chorych dodatkowymi kosztami, lub - jak w Polsce - przez zmianę statusu pracowników służby zdrowia na samozatrudnionych lub różne formy "umów śmieciowych", albo pozakodeksowych. Wiąże się z tym także podważenie systemów publicznego finansowania służby zdrowia z korzyścią dla prywatnych ubezpieczycieli. W Anglii odbywa się to poprzez wprowadzenie "reformy", która zagraża zniszczeniem publicznej służby zdrowia poprzez tworzenie konkurencyjnego rynku, uogólniając prywatyzacje w połączeniu z redukcją budżetu państwa o 20 mld funtów.

W każdym z krajów Europy różne plany oszczędnościowe zmierzają do zniszczenia solidarnego i powszechnego systemu służby zdrowia. To kolejny przykład tego, jak rządy przerzucają koszty kryzysu na pracowników i społeczeństwa. Jednak pokazuje to to także ogromne znaczenie wspólnego działania ponad granicami, by wspólnie organizować opór przeciwko prywatyzacji i planom zaciskania pasa.

Decyzja rządu polskiego o zmianie statusu pracowników szpitali publicznych i zastąpienie go przez samozatrudnienie stanowi groźbę dla wszystkich polskich pracowników, ale jest także eksperymentem zagrażającym - o ile takie działania rozszerzą się - statusowi wszystkich pracowników Europy.

Oznacza to konieczność wspólnych działań pracowników służby zdrowia, pacjentów i wszystkich obywateli poprzez wzajemne przekazywanie doświadczeń walk w obronie publicznego systemu zdrowia w poszczególnych krajach, organizowanie konkretnych działań solidarnościowych podczas toczonych walk, refleksję nad tworzenie międzynarodowych inicjatyw w obronie systemu zdrowia, publicznego, powszechnego i solidarnego.

Trzeba wybrać między bankierami i służbą zdrowia i powszechnym bezpłatnym dostępem społeczeństw do usług służby zdrowia. Naszym zdaniem należy stawiać na projekt równego i powszechnego dostępu do służby zdrowia, bezpłatnej opieki zdrowotnej, demokratycznie zarządzanej, publicznego i zbiorowego finansowania tej służby, a nie dbać o zyski bankierów i prywatnych właścicieli. Publiczne środki nie mogą już być wykorzystywane dla prywatnych zysków akcjonariuszy przedsiębiorstw świadczących usługi dla systemu zdrowia.

W efekcie konferencji w Katowicach, które odbyła się w dniach 19-20 listopada 2011 r., jej uczestnicy wywodzący się z ruchu związkowego, stowarzyszeń obrony służby zdrowia i opieki społecznej, broniący systemu zdrowia publicznego na wysokim poziomie w całej Europie, opowiedzieli się za organizacji kolejnej konferencji w połowie 2012 r. we Francji.

Uczestnicy konferencji : Wolny Związek Zawodowy - "Sierpień 80", Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych - region śląski, SUD Santé-Sociaux (Francja)
Niniejszy apel jest również podpisany : w Anglii przez Health Emergency ; w Polsce przez OZZPSR i KZZPRM ; w Grecji przez Inicjatywę kobiet przeciwko zadłużeniu, Federację lekarzy szpitalnych w Grecji (Neto) i Ludowy Ruch na rzecz Zdrowia (PHM) ; w Turcji przez Türk Tip Dernegi (Tureckie Stowarzyszenie Medyczne) ; we Francji przez Krajową koordynację dla obrony lokalnych szpitali i ośrodków położniczych , Koordynację solidarność-zdrowie departamentu Gironde (COSS 33) i Związkową Unię Psychiatrii (USP).

Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire